Ved hjerneslag er årsaken vanligvis en blodpropp i en av hjernens blodårer (hjerneinfarkt) og denne proppen må fjernes for å hindre skade på hjernevevet. Effektiv behandling er å gi medisin som løser opp blodproppen (trombolyse) intravenøst, dvs. i en blodåre i armen. For at behandlingen skal ha effekt må den gis raskest mulig etter at symptomene startet.
ALTEPLASE er det medikamentet vi gir i dag, men dette er ikke alltid effektivt. Vi klarer bare å løse opp 30-40 % av de store blodproppene og det er disse som gir de store hjerneslagene. Samtidig har alteplase en del uheldige virkninger på blodåreveggen og på hjernecellene og noen pasienter får blødninger. Mange pasienter kan derfor få betydelig hjerneskade til tross for god akuttbehandling.
TENECTEPLASE er at annet trombolytisk medikament, som er godt utprøvd i hjertemedisinen. Vitenskapelige undersøkelser tyder på at tenecteplase løser opp blodpropper raskere og mer fullstendig, at det har mindre uheldige bivirkninger og at blødningsrisikoen er lavere enn for alteplase.
En tidligere norsk studie (NOR-TEST 1) med 1100 pasienter viste i 2017 at tenecteplase har liknende effekt og risiko som alteplase, men studien var for liten til å gi svar på hva som er det beste medikamentet. Vi gjennomfører derfor en ny studie (NOR-TEST 2) med 1036 pasienter, hvor vi fortsetter sammenlikningen av de to medikamentene.
All utredning (røntgenundersøkelser, ultralydundersøkelser, blodprøver osv.) og behandling følger vanlige retningslinjer for pasienter med akutt hjerneinfarkt. Det eneste som er annerledes er at valg av trombolytisk medikament foregår ved loddtrekning («randomisering») i akuttmottaket på sykehuset. Sykehusoppholdet varer i noen dager, studieperioden varer 3 måneder.
Pasienter som deltar i studien mottar ingen økonomisk kompensasjon.
13 norske sykehus - Haukeland universitetssykehus i Bergen, Oslo universitetssykehus, Akershus universitetssykehus, Stavanger universitetssykehus, St. Olavs Hospital i Trondheim, Universitetssykehuset i Tromsø, Skien, Drammen, Tønsberg, Bodø, Molde, Haugesund og Lillehammer - deltar i studien. Haukeland universitetssykehus i Bergen leder studien.