Sjekklister for bedre oppfølging
Sjekklister for årlige kontroller er basert på NAPOS sine anbefalinger for oppfølging og kontroll av personer med en porfyrisykdom. Det finnes syv ulike porfyrisykdommer i Norge, og disse skal følges opp på ulik måte. Sjekklistene gir en punktvis fremstilling av det som er viktig å følge opp, og er ment som et verktøy (eller en huskeliste) for legen som utfører kontrollen.
Skriv ut og ta med
Alle sjekklister er tilgjengelige for nedlastning fra nettsidene til NAPOS. NAPOS anbefaler at du, neste gang du skal til kontroll for din porfyrisykdom, skriver ut den nyeste versjonen av sjekklistene fra
www.napos.no og tar denne med til legen. De ulike porfyrisykdommene har forskjellige sjekklister, så pass på at du velger riktig liste.
De som er med i Norsk porfyriregister vil få tilsendt de nye sjekklistene ved neste registerutsending i starten av januar.
Legen din kan også finne sjekklistene på nettet
Dersom du ikke har anledning til å skrive ut og ta med sjekklisten kan du be legen om å finne den på
www.napos.no. Dersom det er noe legen lurer på i forbindelse med oppfølging av deg som pasient så kan han/hun ringe NAPOS for veiledning på tlf. 55 97 31 70.
Sjekklister for de ulike porfyrisykdommene