
11. november 2019 innfører hele Helse Bergen (inkl. Voss sjukehus, Kysthospitalet i Hagevik, Skadepoliklinikken v/Bergen helsehus) en ny radiologiløsning. Systemet innføres samtidig på Hospitalet Betanien og Haraldsplass diakonale sykehus. Innføringen er en del av det regionale prosjektet felles radiologiløsning (FERD) i Helse Vest. Helse Bergen er sist ut av de de fire helseforetakene i vest. Helse Førde, Helse Fonna og Stavanger universitetssjukehus har tatt i bruk løsningen på ulike tidspunkt i løpet av det siste året.
Det nye systemet inneholder alle pasientens foto, videoer og radiologiske undersøkelser. Det betyr at alle foretakene i Helse Vest jobber i samme database, bruker de samme arbeidsprosessene og har like rutiner. Alle som skal ha tilgang til pasientinformasjon i DIPS vil derfor ha tilgang til alle radiologiske undersøkelser - uavhengig av hvilket foretak som har utført undersøkelsen. Når løsningen er på plass i Helse Bergen i november, har Helse Vest én felles løsning for radiologi.
I ukene rundt innføringshelgen (8-11. november), vil det være noe redusert kapasitet ved Radiologisk avdeling. Vi beklager ventetiden som kan oppstå og takker på forhånd for tålmodigheten.